
Z końcem wakacji wielu rodziców zaczyna się zastanawiać czy rozpocząć lub kontynuować edukację dzieci w polskiej szkole. Jak powszechnie wiadomo – im dziecko młodsze, tym lepiej uczy się języka i to nie jednego, jednakże pamiętajmy, że równie szybko zapomina, jeżeli nie ma z nim do czynienia. Nad zaletami dwujęzyczności można się rozwodzić bardzo długo.
Wśród długofalowych i udowodnionych pożytków z posługiwania się np. dwoma językami wymieniane są: większa elastyczność intelektualna, wielozadaniowość i empatia. Ważnym argumentem przemawiających za nauką języka polskiego są również potencjalne możliwości wykorzystania go w przyszłości przez nasze dzieci w pracy zawodowej, nie wspominając o kontaktach z rodziną w Polsce.
Decydując się na polską edukację dzieci na emigracji mamy wiele możliwości. W wielu miastach działają prywatne Szkoły Sobotnie, instytuty nauki języka polskiego czy też darmowe Polskie Punkty Konsultacyjne. Nie każdy zainteresowany posłaniem swojego dziecka do jednej z polskich szkół stacjonarnych może to jednak zrobić. Powody mogą być bardzo różne np. brak czasu, środków finansowych lub zbyt duża odległość do punktu szkolnego.
Na szczęście od kilku lat rodzice mogą skorzystać z edukacji na odległość za pośrednictwem internetu. Niewątpliwie otwiera on nowe możliwości edukacyjne dla polskich dzieci za granicą. Nauka jest bezpłatna i stała się możliwa dzięki Ministerstwu Edukacji Narodowej. MEN umożliwiło dzieciom obywateli polskich, przebywających poza terytorium kraju, bezpłatną edukację w tzw. nauczaniu domowym. Według założeń nauczania domowego, rodzic staje się nauczycielem swojego dziecka. Rezultatem tej nauki jest zdanie egzaminu klasyfikacyjnego, odbywającego się raz w roku na terenie Polski oraz w wybranych punktach za granicą. Program jest realizowany przez e-nauczanie, które umożliwia naukę w dowolnym momencie i miejscu, co daje zarówno dziecku jak i rodzicom możliwość wyboru i elastyczność. Proces kształcenia wspierany jest przez bogaty zasób multimedialne materiałów edukacyjnych udostępnianych na internetowej Platformie Edukacyjnej. Uczniowie mają również możliwość uczestniczenia raz w tygodniu w lekcji w trybie online, podsumowującej i utrwalającej materiał (w szkole Libratus zajęcia te nazwano Webinariami). Lekcje przeniesione ze szkolnej ławki do internetu to okazja do wspólnej nauki z kolegami z całego świata, poprzez wspólne rozwiązywanie zadań, rebusów i łamigłówek na tablicy multimedialnej.
Bezpłatną naukę w formie e-learningowej oferują jak na razie trzy szkoły: Libratus (www.libratus.edu.pl), Alfa i Omega (www.polskaszkolainternetowa.pl) oraz Orpeg (www.orpeg.pl).
Udział w projekcie to duża szansa nie tylko na kontakt z językiem polskim, ale również na uzyskanie państwowego świadectwa szkolnego i polskiej legitymacji szkolnej. Wszystkie szkoły internetowe oferują uczniom i rodzicom wsparcie profesjonalnych pedagogów. Zapisanie dziecka do polskiej szkoły internetowej jest bardzo proste. Wystarczy posiadać PESEL dziecka, ostanie świadectwo szkolne (o ile dziecko już rozpoczęło edukację szkolną), adres e-mail oraz Skype. Badanie dziecka w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zostanie przeprowadzone przez Skype.